Ostatnio dodane fotki

Abu Cardinal C... Limited
Abu Zebco Cardinal 3, 33
Abu Cardinal
Abu Cardinal

Strony partnerskie

Nasz Banner

Stare Kołowrotki

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście online: 1

· Użytkownicy online:

· Łącznie użytkowników: 405

· Najnowszy użytkownik: Radekwm

Zobacz temat

Drukuj temat
Arek Pawlak
Janku. Ten z lewej to Spinning 80. Jego w tym przypadku nie bierzemy pod uwagę.

Arek Pawlak
No to doszedł nam kolejny dylemat, jak widzę...

starekolowrotki.pl/upload_img/78620_DSC_0119.JPG

starekolowrotki.pl/upload_img/06412_DSC_0121.JPG

starekolowrotki.pl/upload_img/45639_DSC_0120.JPG

starekolowrotki.pl/upload_img/40283_DSC_0118.JPG

Cezary
Witajcie Koledzy zbieracze,kolekcjonerzy (w zależności jak kto lubi Rotfl),
w związku z przypadkowymi zdarzeniami z zeszłego tygodnia chciałbym się podzielić z Wami pewnymi spostrzeżeniami które finalnie mogą pomóc w identyfikacji wszystkich kołowrotków Ludwika Wieczorka oraz Spółdzielni Rzemieślniczych z terenu Łodzi oraz Zgierza. Na początku działalności forum zamieszczony został link do artykułu z Wędkarza Polskiego "KOŁOWROTKI WIECZORKA" (http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/1836) opisujący działalność oraz produkcję kołowrotków wyprodukowanych przez Ludwika Wieczorka. W treści artykułu autor pisze "....Początek historii to rok 1963, kiedy wraz ze wspólnikiem na ulicy Stalowej w Łodzi zaczęli wyposażać warsztat w sprzęt do produkcji kołowrotków. Pierwszy był kołowrotek z ruchomą szpulą - ?Żabka?. Jego produkcja trwała jednak bardzo krótko." Wszyscy zastanawiali się czy autor tekstu nie popełnił błędu pisząc o kołowrotku z ruchomą szpulą, wszyscy dobrze wiemy że kołowrotek z logiem Żaby jest kołowrotkiem stałoszpulowym. Otóż niekoniecznie, zastanawiacie się dlaczego otóż już Wam wyjaśniam. Podczas rozmowy telefonicznej z jednym z kolekcjonerów starego sprzętu wędkarskiego z Warszawy,Artur zasugerował iż kołowrotek (http://starekolowrotki.pl/articles.php?article_id=203) może być łódzką "Żabką" o której wspomina autor artykułu a zarazem pierwszym kołowrotkiem od którego zaczęła się cała historia produkcji łódzkich kołowrotków.. Długo zastanawiałem się nad tą teorią i muszę się przyznać że Artur może mieć rację, :igratulacje
starekolowrotki.pl/upload_img/45631_DSC_0238.JPG
starekolowrotki.pl/upload_img/06572_DSC_0239.JPG
Dla głębszego uwiarygodnienia teorii postanowiłem poprzeć to dowodami:
1. W przedstawionej "Żabce" wykorzystano wzór nakrętki szpuli który wykorzystany został w kołowrotkach stałoszpulowych SP-1 i SP-2 (opisane poniżej)
starekolowrotki.pl/upload_img/94237_DSC_0229.JPG
starekolowrotki.pl/upload_img/83106_DSC_0226.JPG
2. W kołowrotkach "Żabka", SP-1, SP-2 stopki ( mocowanie do wędki ) są identyczne, oczywiście w kołowrotkach SP stopki są zdecydowanie większe.

Moje subiektywne odczucie oczywiście nie poparte żadnymi materiałami naukowymi podpowiada mi że nazwa "Żabka" zapoczątkowała stworzenie przez Ludwika Wieczorka słynnej jak i pożądanej wśród kolekcjonerów żaby siedzącej na liściu z napisem Sprzęt Wędkarski Łódź (kołowrotek SP-1)

Tak jak już wcześniej wspomniałem teoria Żabki jest stworzona wyłącznie na podstawie podobieństw oraz wspólnej pracy kolegów z forum, przyszłościowo mam nadzieje poparta również źródłami historycznymi faja

Czekam Panowie na Wasze opinie Piwko

Cezary
W nawiązaniu do tematu Ludwika Wieczorka powracam myślą do wspólnych rozmyśleń z zeszłego roku gdy wspólnie próbowaliśmy zidentyfikować kołowrotki SP produkowane w Łodzi oraz Zgierz. Razem z Arkiem przedstawiliśmy dwie różne wersje porównań kołowrotków które w pewien sposób gryzły się wzajemnie nazewnictwem. Jednak co się okazało w późniejszym czasie wspólna praca zapoczątkowała rozwiązanie finalne.
Według mojego twierdzenia udało się zidentyfikować kołowrotki SP-1,2,3,4,5.

Poniżej przedstawiam kolejność kołowrotków serii SP Ludwika Wieczorka
starekolowrotki.pl/upload_img/64089_wieczorekcałość.jpg

Kołowrotek SP - 1

starekolowrotki.pl/upload_img/06815_SP-1.JPG

Kołowrotek SP - 2 i SP - 3

starekolowrotki.pl/upload_img/30217_DSC_0209.JPG

Poniżej zamieściłem kilka fotek przedstawiających różnice pomiędzy kołowrotkami:

- zastosowanie różnych nakrętek szpuli

starekolowrotki.pl/upload_img/34527_DSC_0210.JPG
Kołowrotek SP - 2 posiada identyczną nakrętkę jak kołowrotek Żabka oraz SP-1 co może wskazywać wcześniejsze lata produkcji.

- zastosowanie dwóch różnych śrub mocujących stopę kołowrotka do korpusu

starekolowrotki.pl/upload_img/86427_DSC_0213.JPG
Kołowrotek SP - 2 posiada identyczną nakrętkę jak kołowrotek SP-1.

- dodatkowe elementy korpusu zastosowane w kołowrotku SP - 3 których brak w kołowrotkach SP - 1 i SP - 2

starekolowrotki.pl/upload_img/12869_DSC_0216.JPG

- zastosowanie dwóch rodzai rączek

starekolowrotki.pl/upload_img/61937_DSC_0221.JPG
Kołowrotek SP - 2 posiada identyczną rączkę jak kołowrotek SP-1.

- zastosowanie dwóch różnych wzorów szpul

starekolowrotki.pl/upload_img/58761_DSC_0225.JPG
Kołowrotek SP - 2 posiada identyczną szpulę jak kołowrotek SP-1.

- w kołowrotku SP - 3 zastosowano gwiazdkową nakrętkę blokowania korby, kołowrotek SP-2 posiada okrągłą nakrętkę

starekolowrotki.pl/upload_img/20734_DSC_0209.JPG

starekolowrotki.pl/upload_img/96458_sp-3.jpg

Kołowrotek SP - 4

Kołowrotek przedstawiony przez Arka (powyżej) posiadający nakrętkę podobna jak w kołowrotkach Germina Rex 64.

starekolowrotki.pl/upload_img/27450_sp-4.jpg

Kołowrotek SP - 5

starekolowrotki.pl/upload_img/49723_sp-5.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/24975_SP - 5.JPG
Co potwierdza paragon zakupowy dołączony do kołowrotka.
starekolowrotki.pl/upload_img/81623_65247_paragon z kołowrotka 1.JPG

Tak jak we wcześniejszej teorii "Żabki" mam nadzieje i w tym przypadku znajdą się świadkowie, bądź źródła historyczne, które potwierdzą moje przypuszczenia faja

Arek Pawlak
To ma ręce i nogi:i

Uzupełniłem zdjęcia dla pełniejszego obrazu.

Jedyna moja wątpliwość dotyczy kołowrotka z ruchomą szpulą. Przyglądając się tej podkładce pod nitem, wygląda jak w kołowrotkach SP-3 / SP-4. Więc możliwe jest, że był produkowany nieco później równolegle z kołowrotkami o szpuli nieruchomej.
Druga sprawa, że biorąc pod uwagę wiek, jaki by miał mieć, czyli około 55 lat, to te plastiki za ładnie wyglądają. W tych najstarszych, które poddałem renowacji, były wyblakłe, że ledwie było można rozpoznać kolor.

Poza tym kształt wytłoczenia uchwytu stopy jest identyczny jak w tych kołowrotkach późniejszych, ale inny niż w kołowrotku z żabą na liściu, który to miałby być produkowany nieco później od tego okrągłego.

Kolejna rzecz - kołowrotek odwracalny...

Biorąc to wszystko pod uwagę, nie wydaje mi się, żeby to była legendarna "Żabka", ale kołowrotek, który wszedł do produkcji w latach późniejszych.

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.04
4,649,310 unikalne wizyty