Ostatnio dodane fotki

Insygnia nieznane
Sp.Sprzęt Rybacki Warszawa Art.2
Wystawa zabytkowych kołowrotków - Powidz 2016
Wystawa zabytkowych kołowrotków - Powidz 2016

Strony partnerskie

Nasz Banner

Stare Kołowrotki

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście online: 1

· Użytkownicy online:

· Łącznie użytkowników: 355

· Najnowszy użytkownik: ahytax

Zobacz temat

Drukuj temat
Arek Pawlak
W dniu dzisiejszym stałem się posiadaczem polskiego kołowrotka - samoróbki. Jak to opisał poprzedni właściciel, wykonawcą był pracownik fabryki Cegielskiego w Poznaniu.

starekolowrotki.pl/upload_img/75324_20140226_151050.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/68154_20140226_151116.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/87312_20140226_151136.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/15320_20140226_151150.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/50237_20140226_151203.jpg

Na obwodzie widać ślady po uchwycie tokarskim (trzy - równo rozstawione odciski).

starekolowrotki.pl/upload_img/27418_20140226_155739.jpg

________________________________________________________________________________________

W sieci znalazłem następujący opis, który identyfikuje ten pierwszy z lewej kołowrotek, jako gdański...

starekolowrotki.pl/upload_img/80152_kołowrotki_polskie_samorobki.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/57698_regulacja.jpg

_________________________________________________________________________________________________

Teraz pytanie, czy produkowano go w Poznaniu, czy w Gdańsku?

slawomir66
Jakiś czas temu dostałem od Pana ze Świdnicy, który pracuje w miejscu starej fabryki Mera Pafal kołowrotek. Jest on do złudzenia podobny do kołowrotka o nazwie właśnie Mera Pafal. Jest podobny tak ale zarazem inny. Mój kolega Grzesiek posiada oryginalny kołowrotek Mera Pafal i różni się od mojego i ubarwieniem i innymi detalami, które pokażę na fotkach. Myślę, że ten mój kręciołek może być właśnie samoróbką wykonaną przez pracownika tej fabryki.
Co o tym myślicie?

To jest kołowrotek jaki posiada mój kolega
starekolowrotki.pl/images/photoalbum/album_1/mera_pafal.jpg

A to fotki mojej Mery Pafal. Czy to jest to samo czy może samoróbka na wzór oryginału:

starekolowrotki.pl/upload_img/03159_kw31_11.jpg
starekolowrotki.pl/upload_img/13628_kw31_11_.jpg

Arek Pawlak
Mam dwa kołowrotki Mera-Pafal i obydwa mają wytłoczenie z nazwą fabryki i numerem.
Jeden w malowaniu takim jak ten kołowrotek Twojego kolegi, a drugi taki niebieski pod granatowy.

Ten Twój wygląda rzeczywiście, jakby ktoś wziął dekiel przed wybiciem tego napisu, dał na malarnię, a obudowę rotora wykonano z całkiem innego materiału. No i szpulka też wygląda na inną...

Dodatkowo przetłoczenie wewnętrzne zostało wykonane na zewnątrz - jak myślę (w miejscu, gdzie jest wybity napis normalnie).

Arek Pawlak
Kołowrotek chałupniczy z bakelitu.

starekolowrotki.pl/upload_img/07285_20140314_152438.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/01976_20140314_152454.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/48071_20140314_152549.jpg

Słowo "chałupniczy" nie za bardzo jest tu na miejscu, bo większość samoróbek "produkowano" w zakładach pracy, gdzie zdolni ludzie mieli dostęp do maszyn i materiałów. W tym wypadku - bakelitu, który był używany w przemyśle elektrycznym.

Arek Pawlak
slawomir66 napisał(a):

Jakiś czas temu dostałem od Pana ze Świdnicy, który pracuje w miejscu starej fabryki Mera Pafal kołowrotek. Jest on do złudzenia podobny do kołowrotka o nazwie właśnie Mera Pafal. Jest podobny tak ale zarazem inny. Mój kolega Grzesiek posiada oryginalny kołowrotek Mera Pafal i różni się od mojego i ubarwieniem i innymi detalami, które pokażę na fotkach. Myślę, że ten mój kręciołek może być właśnie samoróbką wykonaną przez pracownika tej fabryki.
Co o tym myślicie?

To jest kołowrotek jaki posiada mój kolega
starekolowrotki.pl/images/photoalbum/album_1/mera_pafal.jpg

A to fotki mojej Mery Pafal. Czy to jest to samo czy może samoróbka na wzór oryginału:

starekolowrotki.pl/upload_img/03159_kw31_11.jpg
starekolowrotki.pl/upload_img/13628_kw31_11_.jpg

Może to być również wzorzec z zachodu, z którego skopiowano ten kołowrotek w tamtym czasie...

MaciejK
Arek Pawlak napisał(a):

W dniu dzisiejszym stałem się posiadaczem polskiego kołowrotka - samoróbki. Jak to opisał poprzedni właściciel, wykonawcą był pracownik fabryki Cegielskiego w Poznaniu.

starekolowrotki.pl/upload_img/75324_20140226_151050.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/68154_20140226_151116.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/87312_20140226_151136.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/15320_20140226_151150.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/50237_20140226_151203.jpg

Na obwodzie widać ślady po uchwycie tokarskim (trzy - równo rozstawione odciski).

starekolowrotki.pl/upload_img/27418_20140226_155739.jpg

________________________________________________________________________________________

W sieci znalazłem następujący opis, który identyfikuje ten pierwszy z lewej kołowrotek, jako gdański...

starekolowrotki.pl/upload_img/80152_kołowrotki_polskie_samorobki.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/57698_regulacja.jpg

_________________________________________________________________________________________________

Teraz pytanie, czy produkowano go w Poznaniu, czy w Gdańsku?

Cześć.
Na stan mojej wiedzy ten kołowrotek pochodzi z Poznania. Wykonawcą był niemiecki inżynier - Szendel, który po wojnie ożenił się z Polką i pozostał w Wielkopolsce. Materiałem na kołowrotki był lotniczy dural, tzn duraluminium pochodzące z fili niemieckiego Focke- Wulfa w Poznaniu, a służącego do wyrobu śmigieł. Sam posiadam jego mniejszego brata służącego do łowienia na przepływankę z wypuszczeniem żyłki z nurtem rzeki. Ów Szendel wytwarzał dwa modele kołowrotków i w dość dużych ilościach - większy do spinningu i mniejszy do łowienia spławikowego. Więcej szczegółów tej sprawy można znaleźć w Wędkarzu Polskim, tam był artykuł poświęcony kołowrotkom i ich twórcy. Niestety nie pamiętam rocznika czasopisma.
Kilka lat temu napisałem artykulik dla jednego z portali wędkarskich i tam są słabej jakości zdjęcia "mniejszego szendla".
http://www.ssg.pl...mp;sid=516

Pozdrawiam zbieraczy.

Cezary
Kolego MaciejK, oriętujesz się czy omawiany kołowrotek był produkowany jedynie w dwóch wielkościach? Posiadam 4 kołowortki i każdy z nich różni się wielkością w zasadzie nie znaczną ,około 6 mm.

Fario
Arek Pawlak napisał(a):

Mam dwa kołowrotki Mera-Pafal i obydwa mają wytłoczenie z nazwą fabryki i numerem.
Jeden w malowaniu takim jak ten kołowrotek Twojego kolegi, a drugi taki niebieski pod granatowy.

Też posiadam dwie Mery i jedna jest czerwona, a druga niebieskawa. Ale to nic w porównaniu z wagą - jeden waży 200, a drugi 287 gram.
Pozdrawiam,
Paweł

Fario
Sławku, jeszcze jedna uwaga - kołowrotek Twojego kolegi ma na stopce wybitą datę (podobnie jak mój niebieski) - to pewnie data produkcji, więc wersja prawdopodobnie handlowa.
Pozdrawiam,
Paweł

BOB
wydaje się być bliska konstrukcją?
http://olx.pl/oferta/stary-rosyjski-kolowrotek-CID767-IDbcY8b.html#6221bb1fa6

kula45
Witam
Jestem nowy na forum, mam takie cudeńko jak widać na zdjęciu. Czy mógłby mi ktoś napisać jaki to jest kołowrotek i którego ( mniej więcej oczywiście) roku wyprodukowany.
I w miarę możliwości ile może być wart.
Link do ogłoszenia http://olx.pl/oferta/zabytkowy-kolowrotek-wedkarski-CID767-IDbtDJP.html

Zweitakter
Poznańskie bębenki chyba nie były "jedyne"
Mieszkałem nieopodal zakładów Mera Pnefal w Falenicy.... bardzo popularnym kolowrotkiem nad Wisłą był mazowiecki braciszek
starekolowrotki.pl/upload_img/67041_20160912_235852.jpg
starekolowrotki.pl/upload_img/37089_20160912_235904.jpg
starekolowrotki.pl/upload_img/59847_20160912_235934.jpg
Rodzinka w komplecie Uśmiech
starekolowrotki.pl/upload_img/64207_20160913_002514.jpg

Zweitakter
Mazowiecki braciszek poznańskiego projektu produkowany był /w niewielkich ilościach/ w Falenicy przez pana Bohdana Strawińskiego
Przeleżałem pod śniegiem 60 lat i nowoczesność do mnie nie przemawia Uśmiech

Zweitakter
Cezary napisał(a):

Kolego MaciejK, oriętujesz się czy omawiany kołowrotek był produkowany jedynie w dwóch wielkościach? Posiadam 4 kołowortki i każdy z nich różni się wielkością w zasadzie nie znaczną ,około 6 mm.

Moźliwe że przyczyna był prozaiczna, mianowicie rozmiar okazjonalnie dostępnego materiału Uśmiech
Przeleżałem pod śniegiem 60 lat i nowoczesność do mnie nie przemawia Uśmiech

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.09
3,731,037 unikalne wizyty