Ostatnio dodane fotki

Abu Cardinal
Abu Cardinal
Abu Cardinal C3, C4, C4X, C5
Insygnia nieznane

Strony partnerskie

Nasz Banner

Stare Kołowrotki

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście online: 1

· Użytkownicy online:

· Łącznie użytkowników: 386

· Najnowszy użytkownik: GreenArrowOrego

Zobacz temat

Drukuj temat
Arek Pawlak
W dniu dzisiejszym stałem się posiadaczem polskiego kołowrotka - samoróbki. Jak to opisał poprzedni właściciel, wykonawcą był pracownik fabryki Cegielskiego w Poznaniu.

starekolowrotki.pl/upload_img/75324_20140226_151050.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/68154_20140226_151116.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/87312_20140226_151136.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/15320_20140226_151150.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/50237_20140226_151203.jpg

Na obwodzie widać ślady po uchwycie tokarskim (trzy - równo rozstawione odciski).

starekolowrotki.pl/upload_img/27418_20140226_155739.jpg

________________________________________________________________________________________

W sieci znalazłem następujący opis, który identyfikuje ten pierwszy z lewej kołowrotek, jako gdański...

starekolowrotki.pl/upload_img/80152_kołowrotki_polskie_samorobki.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/57698_regulacja.jpg

_________________________________________________________________________________________________

Teraz pytanie, czy produkowano go w Poznaniu, czy w Gdańsku?

slawomir66
Jakiś czas temu dostałem od Pana ze Świdnicy, który pracuje w miejscu starej fabryki Mera Pafal kołowrotek. Jest on do złudzenia podobny do kołowrotka o nazwie właśnie Mera Pafal. Jest podobny tak ale zarazem inny. Mój kolega Grzesiek posiada oryginalny kołowrotek Mera Pafal i różni się od mojego i ubarwieniem i innymi detalami, które pokażę na fotkach. Myślę, że ten mój kręciołek może być właśnie samoróbką wykonaną przez pracownika tej fabryki.
Co o tym myślicie?

To jest kołowrotek jaki posiada mój kolega
starekolowrotki.pl/images/photoalbum/album_1/mera_pafal.jpg

A to fotki mojej Mery Pafal. Czy to jest to samo czy może samoróbka na wzór oryginału:

starekolowrotki.pl/upload_img/03159_kw31_11.jpg
starekolowrotki.pl/upload_img/13628_kw31_11_.jpg

Arek Pawlak
Mam dwa kołowrotki Mera-Pafal i obydwa mają wytłoczenie z nazwą fabryki i numerem.
Jeden w malowaniu takim jak ten kołowrotek Twojego kolegi, a drugi taki niebieski pod granatowy.

Ten Twój wygląda rzeczywiście, jakby ktoś wziął dekiel przed wybiciem tego napisu, dał na malarnię, a obudowę rotora wykonano z całkiem innego materiału. No i szpulka też wygląda na inną...

Dodatkowo przetłoczenie wewnętrzne zostało wykonane na zewnątrz - jak myślę (w miejscu, gdzie jest wybity napis normalnie).

Arek Pawlak
Kołowrotek chałupniczy z bakelitu.

starekolowrotki.pl/upload_img/07285_20140314_152438.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/01976_20140314_152454.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/48071_20140314_152549.jpg

Słowo "chałupniczy" nie za bardzo jest tu na miejscu, bo większość samoróbek "produkowano" w zakładach pracy, gdzie zdolni ludzie mieli dostęp do maszyn i materiałów. W tym wypadku - bakelitu, który był używany w przemyśle elektrycznym.

Arek Pawlak
slawomir66 napisał(a):

Jakiś czas temu dostałem od Pana ze Świdnicy, który pracuje w miejscu starej fabryki Mera Pafal kołowrotek. Jest on do złudzenia podobny do kołowrotka o nazwie właśnie Mera Pafal. Jest podobny tak ale zarazem inny. Mój kolega Grzesiek posiada oryginalny kołowrotek Mera Pafal i różni się od mojego i ubarwieniem i innymi detalami, które pokażę na fotkach. Myślę, że ten mój kręciołek może być właśnie samoróbką wykonaną przez pracownika tej fabryki.
Co o tym myślicie?

To jest kołowrotek jaki posiada mój kolega
starekolowrotki.pl/images/photoalbum/album_1/mera_pafal.jpg

A to fotki mojej Mery Pafal. Czy to jest to samo czy może samoróbka na wzór oryginału:

starekolowrotki.pl/upload_img/03159_kw31_11.jpg
starekolowrotki.pl/upload_img/13628_kw31_11_.jpg

Może to być również wzorzec z zachodu, z którego skopiowano ten kołowrotek w tamtym czasie...

MaciejK
Arek Pawlak napisał(a):

W dniu dzisiejszym stałem się posiadaczem polskiego kołowrotka - samoróbki. Jak to opisał poprzedni właściciel, wykonawcą był pracownik fabryki Cegielskiego w Poznaniu.

starekolowrotki.pl/upload_img/75324_20140226_151050.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/68154_20140226_151116.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/87312_20140226_151136.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/15320_20140226_151150.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/50237_20140226_151203.jpg

Na obwodzie widać ślady po uchwycie tokarskim (trzy - równo rozstawione odciski).

starekolowrotki.pl/upload_img/27418_20140226_155739.jpg

________________________________________________________________________________________

W sieci znalazłem następujący opis, który identyfikuje ten pierwszy z lewej kołowrotek, jako gdański...

starekolowrotki.pl/upload_img/80152_kołowrotki_polskie_samorobki.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/57698_regulacja.jpg

_________________________________________________________________________________________________

Teraz pytanie, czy produkowano go w Poznaniu, czy w Gdańsku?

Cześć.
Na stan mojej wiedzy ten kołowrotek pochodzi z Poznania. Wykonawcą był niemiecki inżynier - Szendel, który po wojnie ożenił się z Polką i pozostał w Wielkopolsce. Materiałem na kołowrotki był lotniczy dural, tzn duraluminium pochodzące z fili niemieckiego Focke- Wulfa w Poznaniu, a służącego do wyrobu śmigieł. Sam posiadam jego mniejszego brata służącego do łowienia na przepływankę z wypuszczeniem żyłki z nurtem rzeki. Ów Szendel wytwarzał dwa modele kołowrotków i w dość dużych ilościach - większy do spinningu i mniejszy do łowienia spławikowego. Więcej szczegółów tej sprawy można znaleźć w Wędkarzu Polskim, tam był artykuł poświęcony kołowrotkom i ich twórcy. Niestety nie pamiętam rocznika czasopisma.
Kilka lat temu napisałem artykulik dla jednego z portali wędkarskich i tam są słabej jakości zdjęcia "mniejszego szendla".
http://www.ssg.pl...mp;sid=516

Pozdrawiam zbieraczy.

Cezary
Kolego MaciejK, oriętujesz się czy omawiany kołowrotek był produkowany jedynie w dwóch wielkościach? Posiadam 4 kołowortki i każdy z nich różni się wielkością w zasadzie nie znaczną ,około 6 mm.

Fario
Arek Pawlak napisał(a):

Mam dwa kołowrotki Mera-Pafal i obydwa mają wytłoczenie z nazwą fabryki i numerem.
Jeden w malowaniu takim jak ten kołowrotek Twojego kolegi, a drugi taki niebieski pod granatowy.

Też posiadam dwie Mery i jedna jest czerwona, a druga niebieskawa. Ale to nic w porównaniu z wagą - jeden waży 200, a drugi 287 gram.
Pozdrawiam,
Paweł

Fario
Sławku, jeszcze jedna uwaga - kołowrotek Twojego kolegi ma na stopce wybitą datę (podobnie jak mój niebieski) - to pewnie data produkcji, więc wersja prawdopodobnie handlowa.
Pozdrawiam,
Paweł

BOB
wydaje się być bliska konstrukcją?
http://olx.pl/oferta/stary-rosyjski-kolowrotek-CID767-IDbcY8b.html#6221bb1fa6

kula45
Witam
Jestem nowy na forum, mam takie cudeńko jak widać na zdjęciu. Czy mógłby mi ktoś napisać jaki to jest kołowrotek i którego ( mniej więcej oczywiście) roku wyprodukowany.
I w miarę możliwości ile może być wart.
Link do ogłoszenia http://olx.pl/oferta/zabytkowy-kolowrotek-wedkarski-CID767-IDbtDJP.html

Zweitakter
Poznańskie bębenki chyba nie były "jedyne"
Mieszkałem nieopodal zakładów Mera Pnefal w Falenicy.... bardzo popularnym kolowrotkiem nad Wisłą był mazowiecki braciszek
starekolowrotki.pl/upload_img/67041_20160912_235852.jpg
starekolowrotki.pl/upload_img/37089_20160912_235904.jpg
starekolowrotki.pl/upload_img/59847_20160912_235934.jpg
Rodzinka w komplecie Uśmiech
starekolowrotki.pl/upload_img/64207_20160913_002514.jpg

Zweitakter
Mazowiecki braciszek poznańskiego projektu produkowany był /w niewielkich ilościach/ w Falenicy przez pana Bohdana Strawińskiego
Przeleżałem pod śniegiem 60 lat i nowoczesność do mnie nie przemawia Uśmiech

Zweitakter
Cezary napisał(a):

Kolego MaciejK, oriętujesz się czy omawiany kołowrotek był produkowany jedynie w dwóch wielkościach? Posiadam 4 kołowortki i każdy z nich różni się wielkością w zasadzie nie znaczną ,około 6 mm.

Moźliwe że przyczyna był prozaiczna, mianowicie rozmiar okazjonalnie dostępnego materiału Uśmiech
Przeleżałem pod śniegiem 60 lat i nowoczesność do mnie nie przemawia Uśmiech

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.10
4,045,935 unikalne wizyty