Ostatnio dodane fotki

Abu Cardinal
Abu Cardinal
Abu Cardinal C3, C4, C4X, C5
Insygnia nieznane

Strony partnerskieNasz Banner

Stare Kołowrotki

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście online: 1

· Użytkownicy online:


· Łącznie użytkowników: 396

· Najnowszy użytkownik: zbychsad

Kołowrotek wg Feliksa ChoynowskiegoPozwolę sobie zacytować interesujący nas z racji tematyki forum fragment książki "Wędkarstwo na wodach polskich" Feliksa Choynowskiego, wydanej w 1949 r., w której to autor pierwszej szerszej publikacji poświęconej wędkarstwu w wolnej Polsce, opisuje sprzęt i metody połowu. Zacytuję fragment rozdziału 2. KOŁOWROTEK.

Kołowrotek jest dodatkową częścią wędziska, którą można dowolnie odłączyć każdej chwili w przeciwieństwie do przelotek, które są złączone stale z wędziskiem, oba jednak urządzenia służą w zasadzie jednemu i temu samemu celowi i mają za zadanie ułatwić ręczny połów wędką. Ułatwienie to polega między innymi na tym, że wędkarz:
- może zarzucać przynętę na odległość bez porównania większa, aniżeli te, jakie mogłyby osiągnąć wędziskiem nie zaopatrzonym w wyżej wymienione urządzenia,
- posiada skuteczny środek na złamanie oporu ryby nie narażając przy tym na bezpośredni szwank całości wędki.
Jeśli chodzi o dalekość rzutu przynęty, to zależy ona zasadniczo od typu wędziska, jakiego wędkarz używa przy uprawianiu metod wędkarskich oraz od jakości kołowrotka. Wyrażenia "zasadniczo" użyłem dlatego, ażeby podkreślić, iż w danym przypadku grają pewną rolę także inne czynniki, jak na przykład jakość sznurka wędkarskiego, stopień obciążenia czyli ciężar samej przynęty i waga ciężarka ołowianego oraz szybkość i kierunek wiatru. Ten ostatni czynnik wywiera zresztą podobny wpływ na wyrzut przynęty przy pomocy wędziska nie zaopatrzonego w kołowrotek, a więc ze stałym sznurkiem wędkowym, wiadomą jest bowiem rzeczą, jak trudno jest zarzucić prawidłowo wędkę z małym obciążeniem, gdy wieje dość silny wiatr przeciwny.
W każdym razie praktyka wędkarska stwierdza niezbicie, że nawet przy pomocy lekkiego lub ciężkiego wędziska gruntowego, a więc sprzętu zupełnie nie nastawionego specjalnie na dalekie rzuty, można zarzucać przynętę z małym obciążeniem na odległość równającą się co najmniej podwójnej długości wędziska. Odległości te wzrastają w miarę obciążenia wędki, w przypadkach zaś, w których chodzi o doprowadzenie przynęty gruntowej czy nawierzchniowej (np. owadów naturalnych przy połowie klenia) i poruszanej prądem wody do szczególnie nęcącego miejsca, odległości te zależne są wprost od zapasu czyli długości sznurka wędkowego, nawiniętego na walcu kołowrotka. Powyższe okoliczności powinny być dostatecznie przekonywującym argumentem przeciwko dość często spotykanym mniemaniom ze strony niektórych wędkarzy o konieczności posiadania bardzo długich i ciężkich wędzisk gruntowych oraz o wyższości takiego narzędzia połowu nad krótszym, lżejszym i zgrabniejszym sprzętem wyposażonym w kołowrotek.
Jeszcze dosadniej okazuje się użyteczność i celowość kołowrotka, jeśli chodzi o pokonanie oporu ryby. Próby zmierzenia siły oporu ryb na wędce, dokonane przed kilkudziesięciu laty przez rosyjskich wędkarzy Iljina i Pleszczejewa, nie mogą mieć pełnej wartości praktycznej dla dzisiejszego wędkarstwa dlatego, ponieważ wyniki doświadczeń nie uwzględniają okresów czasu, przez jaki trwa najsilniejszy napór ryby na sprzęt wędkarski, stopnia elastyczności i giętkości nowoczesnego wędziska oraz prężności dzisiejszych doskonałych plecionek jedwabnych, używanych jako sznurki wędkowe, a przede wszystkim dodatnich właściwości kołowrotka.
Opór ryb na wędce jest oporem czynnym, nie zaś oporem biernym, to znaczy, że ryba, przytrzymywana za haczyk, nie przeciwstawia się wędkarzowi samym swoim ciężarem, który, jak wykazały obliczenia, jest w wodzie sześciokrotnie mniejszy niż w rzeczywistości, lecz rozwija całą siłę muskułów i moc przeróżnych podstępów, ażeby się uwolnić od wrogiej siły, usiłującej wydobyć ją z wody. Stopień takiego oporu, to znaczy siła jego i czas trwania, jest u różnych ryb odmienny, największy na przykład u łososia, najmniejszy u leszcza. Jak się teraz przedstawia taktyka wędkarska?
Opór ryb mniejszych względnie słabszych, to jest takich, które można wydobyć z wody od razu, likwiduje wędkarz jednostajnym i płynnym wyrzutem, który rozpoczyna się momentalnie po zacięciu i zlewa się z nim niejako w całość, złamanie natomiast oporu ryb takich , których "wyrzut" mógłby narazić na szwank całość sprzętu, następuje przez dłuższe lub krótsze holowanie czyli krótko - hol. W pierwszym przypadku rola i znaczenie kołowrotka są równe zeru, w drugim, uwypuklają się w całej pełni. Sile zrywu, energii miotu czy wypadu i szybkości ucieczki ryby przeciwstawia wędkarz w pierwszej kolejności elastyczność i giętkość wędziska oraz prężność plecionki jedwabnej, z chwilą zaś "wyczucia" momentu zagrożenia sprzętu, przez zbyt silny napór ryby, zezwala jej na ściągnięcie pewnej ilości sznurka z kołowrotka, którego obrót hamuje coraz silniej w miarę, jak słabnie natężenie oporu ryby i od tej pory odzyskuje stracony sznurek, przechodząc z obrony do ataku - ofensywy. Walka wędkarza z rybą może trwać bardzo długo, lecz właśnie w tym wzajemnym zmaganiu się techniki, zręczności i bystrości człowieka z pierwotną i nieobliczalną siłą ryby tkwi spora część uroku, cechującego szlachetny łów wodny - wędkarstwo uprawiane przy pomocy odpowiedniego sportowego sprzętu.

Stosownie dobrany kołowrotek powinien być częścią składową każdego wędziska, umożliwia on bowiem użycie zgrabnego sprzętu do połowu najgrubszych okazów naszych wód górskich, wyżynnych i nizinnych. Faktu, że się spotyka sporadycznie wśród wędkarzy amatorów bardzo długie i ciężkie wędziska ze stałym sznurkiem i bez kołowrotka, nie można inaczej wytłumaczyć jak niezrozumiałą niechęcią podporządkowania własnego nawyku wskazaniom i wymogom nowoczesnej techniki wędkarskiej lub prostą nieznajomością rzeczy. Przy wędzisku ze stałym sznurkiem działa potężna nieraz siła oporu ryby bezpośrednio na szczyt końcówki, przy użyciu zaś kołowrotka i łańcucha przelotek, zostaje ona rozłożona prawie równomiernie na 2/3 długości wędziska; niebezpieczeństwo zagrożenia sprzętu zostaje ograniczone do wypadków, w których winę ponosi z reguły wędkarz.

.....

Bardzo ważną jest okoliczność, by kołowrotek posiadał dobry i pewnie działający hamulczyk stały, to znaczy niewyłączalny lub też do wyłączania za pośrednictwem przesuwanego guziczka metalowego. Hamulczyk może być w kształcie metalowego ząbka, który wchodząc pod działanie sprężyny naciskowej w wycięcia kółka zębatego wstrzymuje rotację walca i tarczy obrotowej (hamulczyk zatrzaskowy) lub też w formie bardzo silnej płytki sprężynowej, której nacisk działa wprost na tarczę obrotową - (hamulczyk kontaktowy z płytką sprężynową).

.....

Początkujący amator łowiectwa wodnego nie powinien jednak przypuszczać, że praca nawet najlepszym kołowrotkiem przy metodzie spinningowej pójdzie składnie od samego początku. Wędkarstwo jest sztuką, którą trzeba traktować poważnie i którą można posiąść tylko szczerym zamiłowaniem i po długim ćwiczeniu, przy czym czas trwania nauki zależy w dużej mierze od rodzaju sprzętu i uprawianej metody połowu.

.....

Wszystkie kołowrotki wymagają należytego obchodzenia się z nimi i troskliwej konserwacji. Nieoględna manipulacja, niepotrzebne i zbyt częste rozbieranie mechanizmu, a przede wszystkim uderzenia skutkiem rzucania wędziska na ziemię itp., mogą doprowadzić najlepszy kołowrotek w krótkim czasie do rujnacji.Brud, kurz i wilgoć są niebezpiecznymi wrogami dla mechanizmu i całości kołowrotka. Po każdym połowie należy kołowrotek starannie wysuszyć, wyczyścić i dobrze naoliwić ośkę oraz mechanizm hamulca.

Podczas wyprawy wędkarskiej przenosi się kołowrotek w osobnej kieszonce plecaka, umieszczony w woreczku z nieprzemakalnego płótna lub jeszcze lepiej z miękkiego zamszu, zamykany na tasiemkę. Istniejące w handlu skórzane pokrowce na kołowrotki nie cieszą się zupełnie słusznie uznaniem ze strony wędkarzy.

Źródło:
"Wędkarstwo na wodach polskich" - Feliks Choynowski, wyd. 1949

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wygenerowano w sekund: 0.03
4,424,020 unikalne wizyty